pondělí 27. února 2012

Asistentka - náplň práce

Dalším příspěvkem do naší rubriky Povolání, zaměstnání, ve které najdete informace o jednotlivých pracovních místech a povoláních, je popis pracovního místa Asistentka.

Ve článku najdete nejen pracovní náplň na pozici Asistentka, ale také předpoklady pro výkon tohoto povolání, obvyklé požadavky zaměstnavatelů.

Součástí informací o pracovním místě asistentka jsou i odkazy na hledaná volná místa a odkazy na vzorové životopisy a průvodní dopisy v angličtině a češtině.

čtvrtek 23. února 2012

Assessment centra a výběr zaměstnanců

Centra hodnocení zaměstnanců nebo častěji Assessment centra jsou stále běžnějším nástrojem personalistů a firem pro vhodný výběr nových zaměstnanců i pro hodnocení stávajícího personálu.

Nový článek poradny práce a zaměstnání Vám zodpoví následující dotazy:
  • Co to vlastně je assessment centrum?
  • Jak dlouho trvá assessment centrum?
  • Co je obsahem hodnotících center?
  • Kdo hodnotí uchazeče o práci v assessment centru?
  • Lze se na assessment připravit?

Odpovědi si přečtete ve článku - Assessment centrum.

pondělí 20. února 2012

Zkušební doba a hledání jiného zaměstnání

Situace, která je většině lidí nepříjemná, ale která může nastat:

Nastoupíte do nového zaměstnání a po několika dnech nebo týdnech zjistíte, že Vám nevyhovuje náplň práce, pracovní kolektiv nebo že slíbené podmínky jsou rozdílné od skutečnosti.

Situaci musíte řešit a rozhodnete se tedy hledat novou práci, ale v rámci zkušební doby dál pracujete. Otázka položená naší poradně zní - Jak mám prezentovat zaměstnání, ve kterém skončím ve zkušební době?

Odpověď konzultantů personální agentury Aditus se nachází zde - Zkušební doba a upřímnost na pracovním pohovoru

čtvrtek 16. února 2012

Zrušení podpisu pracovní smlouvy před nástupem

Do velmi ošemetné situace se dostala jedna naše čtenářka - podepsala pracovní smlouvu s jedním zaměstnavatelem a ještě před nástupem dostala nabídku od jiného zaměstnavatele, která byla mnohem atraktivnější jak platově, tak i ve smyslu popisu pracovní činnosti na uvedeném místě.
  • Jak se má uchazečka zachovat?
  • Musí nastoupit do zaměstnání, kde podepsala pracovní smlouvu?
  • Může podpis pracovní smlouvy odvolat?
  • Musí se zaměstnavatelem dohodnout, že nenastoupí na již podepsané pracovní místo?
  • Co se stane, když nenastoupí do zaměstnání, ve kterém podepsala pracovní smlouvu?

Uvedené otázky zodpoví rada poradny hledání práce a zaměstnání - Mám podepsanou smlouvu, jiná firma mi nabízí lepší práci.

středa 15. února 2012

Co dělá project manager

Do popisů pracovních míst a povolání jsme zařadili další informace o pracovním místě. V tomto případě se jedná o pracovní pozici Projektový manager.

Více informací o uvedené pracovní pozici naleznete zde - Project manager - zaměstnání, povolání, náplň práce.

úterý 14. února 2012

Zásady umístění životopisu na personální servery

Pokud hledáte práci, tak je naprosto běžným a logickým postupem umístění životopisu na personálním serveru (například na serveru Hledámpráci.cz můžete zde  vložit svůj životopis).

Ačkoliv je umístění životopisu a osobních údajů na personální servery bezpečné a firmy i personální agentury dodržují zásady ochrany osobních údajů jednotlivých uchazečů, tak se na trhu práce (a to nejen na internetových serverech) objevují firmy, jejichž personální politika náboru nových zaměstnanců je velmi dynamická až agresivní. Jde například o pojišťovací společnosti nebo vybrané firmy, které nabízejí obchod s cennými papíry.

Z tohoto důvodu je velmi rozumné dodržovat určité zásady, které Vám umožní úplně nebo alespoň částečně eliminovat kontakt ze strany těchto firem.

Uvedená pravidla naleznete zde - Umístění životopisu na personální server.

neděle 12. února 2012

Obchodní zástupce popis pracovního místa

V návaznosti na předchozí příspěvek oznamující vznik nové sekce v poradně práce - Povolání, zaměstnání popisy, náplně a požadavky na kandidáty přidáváme odkaz na první povolání, zaměstnání, pracovní pozici a to popis pracovního místa a informace o asi základním pracovním místě v oblasti obchodu, kterým je pozice Obchodní zástupce.

pátek 10. února 2012

Povolání a zaměstnání v poradně hledání práce

Dovolte, abychom Vás touto cestou informovali o novince, kterou jsme připravili v naší poradně práce a zaměstnání.

Na základě častých dotazů čtenářů i uchazečů při pohovorech jsme se rozhodli na poradnu přidat informace o jednotlivých povoláních a zaměstnáních.

Co znamená popis povolání nebo zaměstnání?

V našem případě jde o informace typické pro konkrétní pracovní místo. Jde o komplilát popisu pracovního místa, náplně práce a informací důležitých pro uchazeče hledající práci na konkrétní pracovní pozici.

Naše specifikace zaměstnání a povolání obsahují zejména následující informace:

  • obvyklý název pracovního místa
  • alternativní názvy pracovního místa
  • název pozice v angličtině
  • typická náplň práce
  • popis pracovních podmínek
  • předpoklady pro výkon pracovní pozice
  • obvyklé požadavky na kandidáty v personální inzerci
  • typická školení a vzdělávací kurzy
  • místo v organizační struktuře firem (oddělení, nadřízené a podřízené pozice)
  • odkaz na volná pracovní místa
  • vzor životopisu ke stažení v angličtině a češtině
  • vzor průvodního dopisu ke stažení opět v češtině i angličtině
Více naleznete na stránce - Povolání, zaměstnání seznam .

pondělí 6. února 2012

Programátor, developer vzor životopisu a průvodního dopisu

Vzory profesních životopisů a průvodních dopisů ke stažení pro jednotlivé pracovní pozice patří mezi nejnavštěvovanější stránky naší poradny hledání práce a zaměstnání na serveru HledámPráci.cz.

Nejnovějším přírůstkem v rodině vzorových CV a průvodních dopisů jsou vzory životopisu a žádosti o zaměstnání na pozici programátor. Konkrétně jde o pozici Programátor, Sw Enginneer nebo Vývojář pro platformu C# / C++. V naší poradně je již déle také vzor uvedených dokumentů pro pozici Java programátor.

Vzory průvodního dopisu a profesního životopisu ke stažení v češtině:

Vzory průvodních dopisů a životopisů pro pozici programátor ke stažení v angličtině (CV example, Cover Letter Example for Programmmer, SW Developer):